C91-BCA24H-NAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C91-BCA24H-NAO
Description:
LED LAMP 5-28-2013
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 17mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 24V
Features -
Lens Size 7.10mm Dia
Lamp Color Amber
Lens Color Amber
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 35°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 585nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 60mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)