C91-BCG24H-NGO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C91-BCG24H-NGO
Description:
PMI 1-23-17 GREEN
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 17mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 24V
Features -
Lens Size 8.50mm Dia
Lamp Color Green
Lens Color Green
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 24°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 569nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 70mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)