C94-NWR120-CRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C94-NWR120-CRO
Description:
PMI .290" 120VAC FLUSH CARTRIDGE
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 8.50mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 30°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 634nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 2800mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)