Home / Circuit Breakers / CA2-B9-24-480-A22-C
CA2-B9-24-480-A22-C
Carling Technologies
Product No:
CA2-B9-24-480-A22-C
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series C
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL
Number of Poles 2
Voltage Rating - AC 480 V
Voltage Rating - DC 150 V
Current Rating (Amps) 8A