
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3108F28-11PB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG MALE 22P SILV SLDR CUP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
123.4145
123.4145
10
92.55945
925.5945
25
72.59558
1814.8895
50
64.95397
3247.6985
100
56.959625
5695.9625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | ITT Cannon, LLC |
| Color | Olive Drab |
| Series | MIL-DTL-5015, CA-B |
| Package | Bulk |
| Features | Strain Relief |
| Shielding | - |
| Orientation | N (Normal) |
| Termination | Solder Cup |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating | 50V |
| Shell Size, MIL | - |
| Mounting Feature | - |
| Primary Material | Metal |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | CA310 |
| Number of Positions | 22 |
| Shell Size - Insert | 28-11 |
| Current Rating (Amps) | 22A, 41A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |