CAB.M08.GLA.C72G
LEMO
Product No:
CAB.M08.GLA.C72G
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Shell Finish -
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number CAB.M08
Number of Positions 8
Shell Size - Insert M08
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C