CAB.M10.GLA.C52NZ
LEMO
Product No:
CAB.M10.GLA.C52NZ
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Plastic Push-Pull
User Guide
Mfr LEMO
Color Black, Gray
Series 2P
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull, Detent Lock
Product Status Active
Shell Material Polysulfone (PSU)
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 10
Shell Size - Insert M10
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C