CAB.M10.GLA.C72GZ
LEMO
Product No:
CAB.M10.GLA.C72GZ
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray
Series 2P
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull, Detent Lock
Product Status Active
Shell Material Polysulfone (PSU)
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number CAB.M10
Number of Positions 10
Shell Size - Insert M10
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C