CAB.M10.GLA.C72RZ
LEMO
Product No:
CAB.M10.GLA.C72RZ
Description:
Circular Plastic Push-Pull
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray, Red
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 10
Shell Size - Insert M10
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C