CAB.M12.GYC.C72GZ
LEMO
Product No:
CAB.M12.GYC.C72GZ
Description:
Circular Plastic Push-Pull
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray
Orientation B
Termination Crimp
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 12
Shell Size - Insert M12
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C