CAB.M16.GLA.C52BZ
LEMO
Product No:
CAB.M16.GLA.C52BZ
Description:
Circular Plastic Push-Pull
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray, White
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 16
Shell Size - Insert M16
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C