CAB.M16.GLD.C52G
LEMO
Product No:
CAB.M16.GLD.C52G
Description:
CONN PLUG MALE 16POS GOLD SOLDER
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray
Orientation B
Termination Solder
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number CAB.M16
Number of Positions 16
Shell Size - Insert M16
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C