CAB.M16.GYC.C72AZ
LEMO
Product No:
CAB.M16.GYC.C72AZ
Description:
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Blue, Gray
Orientation B
Termination Crimp
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number CAB.M16
Number of Positions 16
Shell Size - Insert M16
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C