CAB.M19.GLA.C52R
LEMO
Product No:
CAB.M19.GLA.C52R
Description:
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Gray, Red
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number CAB.M19
Number of Positions 19
Shell Size - Insert M19
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C