CAD.H08.NLA.C52R
LEMO
Product No:
CAD.H08.NLA.C52R
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Plastic Push-Pull
User Guide
Mfr LEMO
Color Black
Series 2P
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation D
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Polysulfone (PSU)
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 8
Shell Size - Insert H08
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C