CB10JB3R60
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB10JB3R60
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 3.6 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 3.6 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C