CB2JB2R40
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB2JB2R40
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 2.4 OHM 5% 2W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 2.4 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.252" Square x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C