CB3JBR100
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB3JBR100
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.1 OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 100 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±800ppm/°C