CB5JBR270
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB5JBR270
Description:
RES 0.27 OHM 5% 5W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 270 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±500ppm/°C