CB7JB36R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB7JB36R0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 36 OHM 5% 7W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 36 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 7W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C