CBC27W2S1000X
Positronic
Product No:
CBC27W2S1000X
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB RCPT 27POS CRIMP
User Guide
Mfr Positronic
Color Blue
Series CBC
Package Box
Features -
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal and Coax or Power (Not Included)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number CBC27W
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 27 (25 + 2 Coax or Power)
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C