CBC36W4S10G0S
Positronic
Product No:
CBC36W4S10G0S
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB RCPT 36POS CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Positronic
Color Blue
Series CBC
Package Box
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal and Coax or Power (Not Included)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number CBC36W
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 36 (32 + 4 Coax or Power)
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C