CBC46W4M10000
Positronic
Product No:
CBC46W4M10000
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 46POS CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 68
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Positronic
Color Blue
Series CBC
Package Box
Features -
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal and Coax or Power (Not Included)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 4
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number CBC46W
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Number of Positions 46 (42 + 4 Coax or Power)
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C