
Curtis Industries
Product No:
CBP-16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.288
14.288
10
13.19645
131.9645
25
12.77598
319.3995
50
11.93542
596.771
100
11.76727
1176.727
250
10.926786
2731.6965
500
10.716646
5358.323
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 16 |
| Base Product Number | CBP |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 16 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |