
Curtis Industries
Product No:
CBP-18
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.0645
16.0645
10
14.83805
148.3805
25
14.36552
359.138
50
13.42046
671.023
100
13.231505
1323.1505
250
12.286388
3071.597
500
12.050123
6025.0615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 18 |
| Base Product Number | CBP |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |