
Curtis Industries
Product No:
CBP-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.182
7.182
10
5.66485
56.6485
25
5.3884
134.71
50
4.89117
244.5585
100
4.69775
469.775
250
4.14504
1036.26
500
3.868704
1934.352
1000
3.592368
3592.368
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 5 |
| Base Product Number | CBP |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 5 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |