
Curtis Industries
Product No:
CBP-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.759
8.759
10
7.50405
75.0405
25
7.16148
179.037
50
6.43758
321.879
100
6.094725
609.4725
250
5.523376
1380.844
500
5.142445
2571.2225
1000
4.856752
4856.752
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 7 |
| Base Product Number | CBP |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 7 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |