
Curtis Industries
Product No:
CBP-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.975
9.975
10
8.54335
85.4335
25
8.15328
203.832
50
7.32944
366.472
100
6.939085
693.9085
250
6.288544
1572.136
500
5.854869
2927.4345
1000
5.529598
5529.598
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 8 |
| Base Product Number | CBP |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |