
Curtis Industries
Product No:
CBPW-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.445
12.445
10
11.49405
114.9405
25
11.12792
278.198
50
10.39585
519.7925
100
10.24936
1024.936
250
9.51729
2379.3225
500
9.334263
4667.1315
1000
9.060625
9060.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 12 |
| Base Product Number | CBPW |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 12 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |