
Curtis Industries
Product No:
CBPW-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.066
4.066
10
3.09605
30.9605
25
2.89978
72.4945
50
2.57754
128.877
100
2.521585
252.1585
250
2.325448
581.362
500
2.101305
1050.6525
1000
1.863159
1863.159
5000
1.751088
8755.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | CBPW |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 2 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |