
Curtis Industries
Product No:
CBPW-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.814
5.814
10
4.43175
44.3175
25
4.15112
103.778
50
3.6898
184.49
100
3.60962
360.962
250
3.328876
832.219
500
3.008042
1504.021
1000
2.667125
2667.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | CBPW |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 3 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |