
Curtis Industries
Product No:
CBPW-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7355
6.7355
10
5.3105
53.105
25
5.05172
126.293
50
4.58546
229.273
100
4.404105
440.4105
250
3.885956
971.489
500
3.62691
1813.455
1000
3.367845
3367.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | CBPW |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |