
Curtis Industries
Product No:
CBPW-9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.134
11.134
10
9.7945
97.945
25
9.23818
230.9545
50
8.79282
439.641
100
8.625905
862.5905
250
7.512904
1878.226
500
7.23463
3617.315
1000
6.956375
6956.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | CB |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 9 |
| Base Product Number | CBPW |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 140°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 9 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |