Home / Circuit Breakers / CC1-B0-20-620-511-D
CC1-B0-20-620-511-D
Carling Technologies
Product No:
CC1-B0-20-620-511-D
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series C
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Rocker
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL, VDE
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 150 V
Current Rating (Amps) 20A