
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
CCF551K50FKE36
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 1.5 KOHM 1% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.24605
2.4605
25
0.17898
4.4745
50
0.12958
6.479
100
0.09614
9.614
250
0.073758
18.4395
500
0.058121
29.0605
1000
0.040242
40.242
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | CCF55 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 1.5 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.090" Dia x 0.245" L (2.29mm x 6.22mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |