
Texas Instruments
Product No:
CD4001BPW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.97375
9.7375
25
0.92416
23.104
100
0.75924
75.924
250
0.709764
177.441
500
0.627228
313.614
1000
0.495188
495.188
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | CD4001 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 90ns @ 15V, 50pF |