
Texas Instruments
Product No:
CD40106BM96G4
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.51965
5.1965
25
0.48792
12.198
100
0.398145
39.8145
250
0.369778
92.4445
500
0.314716
157.358
1000
0.251769
251.769
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | CD40106 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 3.6V ~ 10.8V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 120ns @ 15V, 50pF |