
Texas Instruments
Product No:
CD40107BE
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND OD 2CH 2-INP 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.55195
5.5195
25
0.51528
12.882
100
0.412205
41.2205
250
0.382736
95.684
500
0.323874
161.937
1000
0.250258
250.258
2500
0.22818
570.45
5000
0.213456
1067.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tube |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | CD40107 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | -, 68mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 100ns @ 15V, 50pF |