
Texas Instruments
Product No:
CD4011BME4
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
0.9709
9.709
25
0.9215
23.0375
100
0.75696
75.696
250
0.707598
176.8995
500
0.625309
312.6545
1000
0.493658
493.658
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | CD4011 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 90ns @ 15V, 50pF |