
Texas Instruments
Product No:
CD4011UBM
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
1.0089
10.089
25
0.95722
23.9305
100
0.78622
78.622
250
0.734958
183.7395
500
0.649515
324.7575
1000
0.512772
512.772
2500
0.478591
1196.4775
5000
0.45466
2273.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | CD4011 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1V ~ 2.5V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 4V ~ 12.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 50ns @ 15V, 50pF |