
Texas Instruments
Product No:
CD4044BDR
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC QUAD NAND R/S LATCH 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.38475
3.8475
25
0.3591
8.9775
100
0.287185
28.7185
250
0.266684
66.671
500
0.225644
112.822
1000
0.174363
174.363
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Circuit | 1:1 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Logic Type | S-R Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Base Product Number | CD4044 |
| Independent Circuits | 4 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Delay Time - Propagation | 50ns |
| Current - Output High, Low | 6.8mA, 6.8mA |