
Texas Instruments
Product No:
CD4049UBDW
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.58995
5.8995
25
0.55442
13.8605
100
0.45239
45.239
250
0.420242
105.0605
500
0.357656
178.828
1000
0.286121
286.121
2500
0.259302
648.255
5000
0.241414
1207.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | CD4049 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1V ~ 2.5V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Input Logic Level - High | 4V ~ 12.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 4.3mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 50ns @ 15V, 50pF |