
Texas Instruments
Product No:
CD4050BDR
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 18V 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.39615
3.9615
25
0.37012
9.253
100
0.29602
29.602
250
0.274854
68.7135
500
0.232579
116.2895
1000
0.179721
179.721
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Elements | 6 |
| Base Product Number | CD4050 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 8mA, 48mA |
| Number of Bits per Element | 1 |