
Texas Instruments
Product No:
CD4071BPW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
1.0488
10.488
25
0.99598
24.8995
100
0.818045
81.8045
250
0.764712
191.178
500
0.675792
337.896
1000
0.53352
533.52
2500
0.497952
1244.88
5000
0.473052
2365.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 4000B |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | CD4071 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 1.5V ~ 4V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 3.5V ~ 11V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 90ns @ 15V, 50pF |