
Texas Instruments
Product No:
CD74AC02M
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2255
1.2255
10
1.0925
10.925
25
1.0374
25.935
100
0.85215
85.215
250
0.796556
199.139
500
0.70395
351.975
1000
0.55575
555.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC02 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.2V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11.5ns @ 5V, 50pF |