
Texas Instruments
Product No:
CD74AC10E
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.7923
7.923
25
0.7524
18.81
100
0.61807
61.807
250
0.57779
144.4475
500
0.510606
255.303
1000
0.403104
403.104
2500
0.376228
940.57
5000
0.357418
1787.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74AC10 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 1.2V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 12.2ns @ 5V, 50pF |