
Texas Instruments
Product No:
CD74AC240M
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.8569
8.569
25
0.8132
20.33
100
0.66804
66.804
250
0.62453
156.1325
500
0.551893
275.9465
1000
0.435708
435.708
2500
0.406657
1016.6425
5000
0.386327
1931.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |