
Texas Instruments
Product No:
CD74AC244E
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.41645
14.1645
25
1.33608
33.402
100
1.13848
113.848
250
1.069016
267.254
500
0.935389
467.6945
1000
0.775038
775.038
2500
0.721582
1803.955
5000
0.694858
3474.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |