
Texas Instruments
Product No:
CD74AC245E
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0425
2.0425
10
1.83825
18.3825
25
1.73394
43.3485
100
1.477345
147.7345
250
1.387152
346.788
500
1.213758
606.879
1000
1.005689
1005.689
2500
0.93633
2340.825
5000
0.901645
4508.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AC245 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |