
Texas Instruments
Product No:
CD74AC541E
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.67865
16.7865
25
1.58308
39.577
100
1.348905
134.8905
250
1.266616
316.654
500
1.108289
554.1445
1000
0.918298
918.298
2500
0.854962
2137.405
5000
0.823298
4116.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AC541 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |